Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31
SLUNÍČKA - Canisterapie
1 2 3
4
SLUNÍČKA - Strašidýlkový den
KOŤATA - Strašidýlkový den
5
KOŤATA - Konzultační hodiny
BROUČCI - Podzimní dílničky
6
KOŤATA - Uspávání skřítků
VČELIČKY - Svatomartinské posezení s dílničkami
7 8 9 10
11
BERUŠKY - Výlet za koníky
12
BERUŠKY - Konzultace s rodiči
13
BERUŠKY - Konzultace s rodiči
SLUNÍČKA - Divadelní představení: O domečku a kopečku
14
Návštěva biografu
15
VČELIČKY - Relaxační místnost
16 17
18
Vánoční fotografování
19
Vánoční fotografování
20 21
BERUŠKY - Divadlo Malý princ
22
BERUŠKY - Relaxační místnost
23 24
25 26 27
VČELIČKY - Muzikoterapie
SLUNÍČKA - Muzikoterapie
28
SLUNÍČKA - Canisterapie
29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Školní jídelna > Větrovský receptář

Větrovský receptář

Obědy           Svačiny

Vážení rodiče, rádi bychom se podíleli na zlepšení stravovacích návyků dětí a seznámili je se základy zdravého životního stylu. V této souvislosti bychom vám rádi oznámili, že naše mateřská škola zavádí nové prvky ve stravování, které jsou zaměřeny na podporu zdravé výživy našich dětí.

Proč tyto změny zavádíme:

Naším cílem je, aby se děti dobře najedly, aby jedly rády, aby se naučily kultuře stolování, aby vnímaly klidnou a pohodovou atmosféru u každého jídla a abychom u nich podpořili zdravé stravovací návyky, které si ponesou do budoucna.

Zaměstnanci mateřské školy a školní jídelny se zúčastnili vzdělávacích aktivit v oblasti zdravého školního stravování, včetně živého vaření. Objevili jsme spoustu nových chutí a receptů, které bychom rádi aplikovali do stravování dětí v naší mateřské škole.

Záleží na nás všech-rodičích, učitelkách a kuchařkách, jakým způsobem budou děti se zdravou stravou a stravováním seznamovány. My bychom vás chtěli požádat o spolupráci, protože i vy nám v tomto můžete hodně pomoci.

Buďme jim vzorem - děti často napodobují chování dospělých, pokud vidí, že vy sami jíte a užíváte si zdravé jídlo, budou pravděpodobněji ochotnější ho také ochutnat.

Povzbuzujme děti k ochutnávání nových jídel - někdy trvá, než si děti na nové chutě zvyknou, potřebují ho několikrát ochutnat. buďme trpěliví a nevzdávejme to, pokud dítě nové jídlo hned odmítne. Povídejme si s nimi o důležitosti zdravé výživy Podporujte zdravé stravovací návyky i doma 

Zkuste jim připravit některé z jídel, které vaříme v mateřské škole i doma - na našich webových stránkách v sekci Školní jídelna jsme pro vás připravili Větrovský receptář, kam vám budeme pro inspiraci průběžně vkládat recepty svačin i obědů, občas i s fotografiemi, abyste věděli, jaké pokrmy dětem připravujeme a vy je můžete zkusit dětem uvařit i doma. Pokud máte nějaký osvědčený zdravý recept, který dětem chutná, přineste ho paní učitelkám a ony ho velmi rády předají paní kuchařkám na vyzkoušení. V rámci společných setkání (třídní schůzky, besídky, společné celoškolní aktivity) plánujeme pro vás připravit i malou ochutnávku některých druhů pomazánek.

Na co se více zaměřujeme:

  • Používání čerstvých a lokálních surovin - více využíváme čerstvé, sezónní suroviny od místních dodavatelů.
  • Vyvážené jídelníčky - při jejich sestavování se budeme více zaměřovat na obsahování důležitých živin, které děti potřebují. Budeme zařazujeme nové zdravé potraviny, seznamujeme děti s novými chutěmi, pečeme sladké dezerty z luštěnin, celozrnné mouky apod.
  • Omezení cukru a soli - snižujeme množství přidaného cukru a soli v našich pokrmech Více ovoce a zeleniny-zvyšujeme podíl ovoce a zeleniny v denním stravování (připravujeme dětem denně ovocné, nebo zeleninové talíře).
  • Vzdělávání dětí o výživě - děti se průběžně seznamují s principy zdravé výživy prostřednictvím zábavných a interaktivních aktivit, které zařazujeme do plánování výchovně vzdělávací nabídky –děti zapojujeme do přípravy pokrmů-občas si samy připraví pomazánky ke svačině– seznamují se surovinami, ze kterých jsou připravovány, 1x týdně si mažou samy pomazánky na pečivo, v rámci výchovně vzdělávacích činností pečou sladké dezerty, vánoční cukroví apod.)

Děkujeme vám za vaši podporu a spolupráci